Svjetski dan zaštite okoliša – 5. lipnja

Svjetski je dan zaštite okoliša, koji se svake godine obilježava u spomen na 5. lipnja 1972. kada je u Stockholmu održana konferencija Ujedinjenih naroda na kojoj je prihvaćen program zaštite okoliša UN-a, a ove godine obilježava se pod geslom “Borba protiv onečišćenja zraka”.

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se u više od 140 zemalja svijeta radi poticanja građana na odgovorno ponašanje za očuvanje planeta kroz aktivnu ulogu u održivom i ravnomjernom razvoju, poručili su iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike.

Cilj je potaknuti pojedince na promjenu ponašanja koja izravno utječe na očuvanje zraka te, u konačnici, zdravlje ljudi. “Onečišćeni zrak je izazov današnjice koji zahtjeva dugoročnu strategiju i suradnju svih razina vlasti, ministarstava (promet, energetika, poljoprivreda) te gospodarskog sektora.

Svakodnevne globalne i lokalne aktivnosti – smjernice

1.Osmislimo i proizvodimo proizvode koje su u suglasju s okolišem.

2.Ne kupujmo više nego što stvarno trebamo – kupujmo racionalno.

3.Kupujmo proizvode s oznakom „prijatelj okoliša“.

4.Kada idemo u kupnju ponesimo vlastitu torbu.

5.Kupujmo piće u povratnim bocama.

6.Kupujmo reciklirane proizvode

7.Odvojeno odlažimo otpad koji se može reciklirati kao i otpad koji se može uporabiti.

8.Smanjimo kućni otpad za trećinu – kompostirajmo.

9.Posjetimo reciklažno dvorište.

10.Otpad je roba. Tako i postupimo!

11.Ako vidite otpad odložen na zato nepredviđenom mjestu, prijavite to inspekcijskim službama.

12.Koristimo deterdžente koji nisu na bazi fosfata.

13.Rabite neotrovna sredstva umjesto opasnih kemikalija za čišćenje.

14.Tuširajte se umjesto da se kupate.

15.Zatvorite vodu dok perete zube ili se brijete.

16.Ne puštajte vodu da curi dok perete automobil.

17.Kupite automobil koji troši manje goriva.

18.Što manje vozite automobil. Hodajte, vozite bicikl.

19.Vrt ili terasu polijevajte ljeti navečer ili rano ujutro kako biste spriječili isparavanje.

Pripremila Ekološko-meteorološka  sekcija Srednje škole Prozor

Literatura i izvori

Geografija 2, udžbenik za drugi razred opće gimnazije, Meridijani.

http://hr.n1info.com/Vijesti/a408410/Svjetski-dan-zastite-okolisa-pod-geslom-Borba-protiv-oneciscenja-zraka.html (05.06.2019.)