INFLUENCERI I NJIHOVA ULOGA

Današnja djeca i mladi većinu vremena provode uz medije i društvene mreže. Njihovu pozornost su privukli nitko drugi već INFLUENCERI

Tko su oni? Čime se bave?

Influenceri (kreatori) nisu nova pojava u svijetu mladih. Nekad su oni bili sportaši, političari, moćne osobe, itd.

Riječ INFLUENCER u engleskom jeziku priča o nekoj osobi ili o skupini ljudi koji traže pozornost na sebe, što je i njihova uloga i posao.

Popularnost  društvenih mreža donijela je  stvaranje novih kreatora koji izjavljuju koje kakva javna mišljenja, odnosno skupina ljudi koji su stekli svoju popularnost zahvaljujući društvenim mrežama.

Također, možemo napomenuti da su svoju popularnost stekli kroz objavljivanje nekih blogoova, objava, tweetova i korištenja drugih mreža kao npr. Youtube!

Kako su stigli popularnost na Youtube-u?

Snimanje samoga sebe i predstavljanje samoga sebe kako provodiš dan, dovuklo ih je do popularnost.

Aplikacije kao što su Facebook, Instagram i TikTok su vrlo popularne aplikacije za lakše dopisivanje kao i WhatsApp i Viber.

Veliku popularnost tu ima YouTube koji se po broju korisnika nalazi odmah iza Facebook-a.

Na YouTube-u najpopularni INFLUENCER igra videoigre i vodi svoje fanove (obožavatelje) kroz svijet videoigara, na Instagramu je to jedan od najboljih i najvećih svijetskih sportaša, a na TikTok-u danas se na 1- mjestu nalazi djevojka koja se bavi šminkanjem, s čim je stigla popularnost kroz trud i rad.

Mogu li se oni ikako razlikovati?

S obzirom na broj pratitelja, oni se razlikuju na mikroinfluencere, makroinfluencere i megainfluencere.

Mikroinfluenceri imaju čak do sto-tisuća pratitelja, oni svoje objave objavljuju ciljanoj publici, te se trude odgovarati na poruke svojih fanova, a dok makroinfluenceri imaju brojku između sto-tisuća i milijun vjernih pratitelja kojima pokazuju veliku strast prema odrađenoj temi kojom se bave.

Megainfluenceri imaju čak preko milijun pratitelja na društvenim mrežama, a njihovi su fanovi nekada obično vrlo pasivni za njima i njihovim životima. Mladi ih počinju imitirati, ponavljati neke riječi koje oni izgovore.

Od INFLUENCERA ne možemo vidjeti samo neke blogove, objave, tweetove, od nekih možemo nešto naučiti što će nam biti potrebno za život.

Primjer dajem influencera i profesora matematike koji svoj posao obavlja  istovremeno. On živi u susjednoj državi Hrvatskoj i zove se Toni Milun. Hrvatskoj javnosti postao je popularan 2011. godine kada je na YouTube-u počeo objavljivati video instrukcije iz matematike za osnovnu i srednju školu, prve videe takvog oblika u Hrvatskoj.

Mlađi ga znaju s interneta, gledaju njegove videe i zovu ga „omiljeni profesor“.

Osim što je Predavač matematike na Visokom učilištu Algebra dobitnik je i nagrade Ponos Hrvatske 2012. godine za svoj YouTube kanal na kojem  je objavio više  od 2000 videa iz matematike i statistike.

Vrlo zanimljivo pitanje nama mladima je kako mi možemo postati influenceri?

Na početku svega se najprije moramo upoznati sa svim društvenim mrežama i sadašnjem stanju u svijetu. Moramo biti aktivni i sposobni za taj posao, te trebate imati dar i volju da bi mogao postati influencer. Ovaj posao je vrlo dobar i treba poštivati svaki zakon u objavljivanju nekih videa, objava, tweetova.

Zaključak ove teme je taj da svijet društvenih mreža i influencera nije toliko težak, a baš nije toliko lagan!!

Pripremio Ivan Džankić, II-2

Podijeli ovaj članak!

Izrada i održavanje: Tehnopuls